Jak działa indapamid?

Indapamid jest lekiem z grupy diuretyków tiazydopodobnych, który jest często stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jak działa indapamid, w jaki sposób zwiększa on diurezę?

Mechanizm działania indapamidu

Indapamid to lek, który jest pochodną sulfonamidową i zawiera pierścień indolowy. Jego działanie farmakologiczne jest podobne do diuretyków tiazydowych , które wpływają na zatrzymywanie sodu w nerkach, w warstwie korowej cewek nerkowych. W rezultacie zwiększa się ilość wydalanych z moczem jonów sodu i chlorkowych. Ponadto indapamid wpływa na wydalanie jonów potasu i magnezu, co prowadzi do zwiększenia ilości oddawanego moczu oraz wykazuje działanie przeciwnadciśnieniowe.
Indapamid wykazuje działanie przeciwnadciśnieniowe, które utrzymuje się przez 24 godziny. To działanie występuje po podaniu dawek, które wywołują umiarkowane działanie moczopędne. Efekt przeciwnadciśnieniowy indapamidu związany jest ze zwiększeniem podatności tętnic oraz zmniejszeniem tętniczkowego i całkowitego obwodowego oporu naczyniowego. Lek ten również zmniejsza przerost lewej komory serca.

Jaka jest farmakokinetyka indapamidu?

Farmakokinetyka jest nauką zajmującą się opisem losów leku w organizmie.
Indapamid jest szybko i niemal całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Obecność pokarmu nie wpływa znacząco na szybkość wchłaniania, ale nie wpływa na ilość wchłoniętego leku. Po 12 godzinach od przyjęcia leku osiągane jest maksymalne stężenie w surowicy.
Wiązanie indapamidu z białkami osocza wynosi 79%. Okres półtrwania w osoczu jest długi i wynosi średnio 18 godzin, a stan stacjonarny osiągany jest w ciągu 7 dni. Wielokrotne podawanie leku nie powoduje jego kumulacji. Indapamid jest wydalany głównie z moczem (70% dawki) oraz z kałem (22%) w postaci nieczynnych metabolitów.

Podsumowanie

Indapamid jest skutecznym lekiem moczopędnym, używanym głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jego działanie opiera się na hamowaniu reabsorpcji sodu w cewkach nerkowych, co prowadzi do zwiększenia wydalania moczu i obniżenia ciśnienia krwi.
Lek jest na ogół dobrze tolerowany i ma korzystny profil bezpieczeństwa. Jednak jak każdy lek, indapamid może wywoływać działania niepożądane i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19342/characteristic

Zobacz też:

zolpidem.pl

Najnowsze poradniki: